Toimijat

Target -hanke on verkostoyhteistyöhanke, joka muodostaa moniammatillisen osaajien tiimin. Verkoston toimijoilla on pitkäaikaista kokemusta maahanmuuttajatyöstä, koulutuksesta sekä viranomaisyhteistyöstä. Verkostossa kehitetään erityisesti oppimisen ja ohjauksen menetelmiä osallisuutta korostaen.

Target -hanketta on toteuttamassa kahdeksan Tampereella toimivaa toimijaa, jotka esitellään alla.

Tredu toimii hankkeessa koordinaattorina ja hankkeen yhteistyöverkoston ylläpitäjänä. Tredussa hanketoiminta keskittyy osaamiskartoitusten sekä omakielisen mentorointitoiminnan kehittämiseen.

www.tredu.fi/etsi-koulutusta.html.stx

Yhteyshenkilö: Anna Korhonen, anna.korhonen@tampere.fi

TYÖLLISYYSPALVELUT

Työllisyyspalvelujen osahankkeessa tavoitteena on kehittää osallisuutta vahvistava digi-sovellus kotoutumisen tueksi sekä yhteistyötä sosiaalipalvelujen suuntaan.

https://www.tampere.fi/tyo-ja-yrittaminen/tyollisyyspalvelut.html

Yhteyshenkilö: Juha Pääskylä, juha.paaskyla@tampere.fi

Aikuislukion tavoitteena on kehittää ohjausta ja polutusta aikuisten perusopetuksessa sekä kehittää tutor-toimintaa.

https://aikuislukio.tampere.fi/

Yhteyshenkilö: Minna Pohjola, minna.pohjola@tampere.fi

Ahjolan tavoitteena on järjestää kädentaitojen kurssi ja tehdä osaamista näkyväksi sekä kehittää dokumentointia.

https://www.ahjola.fi/

Yhteyshenkilö: Paula Aitovuori, paula.aitovuori@ahjola.fi

TAKK:n osahankkeessa on tavoitteena kartoittaa ja kehittää opiskelijoiden ammatillista osaamista työ- ja oppimisympäristöissä.

https://www.takk.fi/etusivu/

Yhteyshenkilö: Leila Murtomäki, leila.murtomaki@takk.fi

Silta-Valmennuksen osahankkeessa tavoitteena on kehittää toimintakyvyn arvioinnin ja urasuunnittelun polkua erityistä tukea tarvitseville sekä kehitetään soveltuvien digitaalisten ja kuvallisten menetelmien käyttöä osana ohjausta.

https://www.siltavalmennus.fi/

Yhteyshenkilö: Jenni Niemi (jenni.niemi@siltavalmennus.fi) ja Liisa Eiramo (liisa.eiramo@siltavalmennus.fi)

Kiipulassa tavoitteena on kehittää työvälineitä, myös digitaalisia, erityisen tuen tarpeen tunnistamiseen.

http://https://www.kiipula.fi/

Yhteyshenkilö: Mirja Peltonen, mirja.peltonen@kiipula.fi

AIKUISTEN SOSIAALIPALVELUT

Aikuisten sosiaalipalveluissa hankkeen tavoitteena on kehittää uudenlaista yhteistyömallia sekä vahvistaa osallisuutta ja kokemusasiantuntijoiden roolia.

https://www.tampere.fi/sosiaali-ja-terveyspalvelut/

Yhteyshenkilö: Tiina Piispanen, tiina.piispanen@tampere.fi

Create your website at WordPress.com
Aloitus
%d bloggaajaa tykkää tästä:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close